04.06.2022

Гонар і слава зямлі Беларускай

Сёлетні год у грамадска-культурным жыцці нашай краіны праходзіць пад знакам 140-годдзя з дня нараджэння двух волатаў беларускай нацыянальнай літаратуры, народных паэтаў Янкі Купалы і Якуба Коласа.

Любоў да роднага слова прывіваецца праз літаратурную спадчыну кожнага народа, праз творчасць выдатных пісьменнікаў. Кожная нацыя, кожны народ выгадаваў шмат знакамітых прадстаўнікоў літаратуры. Гэтыя вялікія людзі ўнеслі вялікі ўклад у гісторыю развіцця роднай мовы. У Беларусі такімі знакавымі фігурамі па праве можна назваць – Янку Купалу і Якуба Коласа – яны нарадзіліся ў адзін год, і былі лепшымі сябрамі на працягу ўсяго жыцця. Паэты ўзнялі беларускую літаратуру, узбагацілі яе несмяротнымі творамі.

У школьнай  бібліятэцы аформлена кніжна-ілюстраваная выстава прымеркаваная да 140 – гадовага юбілею двух выдатных беларускіх аўтараў – Янкі Купалы і Якуба Коласа.